• Najciekawsze klimatyzatory 2022 w ofercie HAP Armatura

    Najciekawsze klimatyzatory 2022 w ofercie HAP Armatura

    Dbanie o komfort termiczny w okresie letnim jest ważne dla zdrowia i samopoczucia. W trakcie upałów kiedy to dominują wysokie temperatury i wilgotność, doskonałym wyborem są klimatyzatory, które pozwalają na obniżenie wartości temperaturowych w pomieszczeniach do optymalnych granic, umożliwiając normalne funkcjonowanie, nawet gdy na zewnątrz panują temperatury przewyższające 30oC. W niniejszym zestawieniu pragniemy zaprezentować urządzenia znajdujące się w naszej ofercie, które pozwolą ich użytkownikom przejść przez ten trudny okres w roku, w komfortowych i korzystnych warunkach.

    Czytaj więcej
  • Łączenie rur - sposoby i najtrwalsze rozwiązania

    Łączenie rur - sposoby i najtrwalsze rozwiązania

    Łączenie rur w instalacjach wodnych wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań. Współcześnie wykorzystywane rury ze stopów metali, jak również tworzyw sztucznych sprawiają, że obecnie na rynku mamy kilka sposobów na ich połączenie - niekiedy nawet między różnymi ich rodzajami. Z jakich metod łączenia rur można korzystać i kiedy wybrać określony typ? O tym w artykule poniżej.

    Czytaj więcej
  • Ekologiczne sposoby na ogrzewanie wody - pompa ciepła czy instalacja solarna?

    Ekologiczne sposoby na ogrzewanie wody - pompa ciepła czy instalacja solarna?

    W dobie coraz bardziej ekologicznych rozwiązań do ogrzewania wody użytkowej, coraz popularniejsze stają się pompy ciepła oraz kolektory solarne. Przynosi to nie tylko wymierną korzyść dla środowiska, ale jest to także przyjazne rozwiązanie dla domowego budżetu. Przyjrzyjmy się zatem, które rozwiązanie jest bardziej optymalne.

    Czytaj więcej
  • Nawadnianie ogrodu - dobór pompy i zbiornika

    Nawadnianie ogrodu - dobór pompy i zbiornika

    Właściwe nawadnianie ogrodu pozwala utrzymać rośliny w dobrej kondycji, nawet przy niesprzyjających warunkach temperaturowych, czyli upałach. Dodatkowo niektóre rośliny wymagają okresowego nawadniania, co w przypadku pobierania wody z sieci, generuje niemałe rachunki. Warto zatem stworzyć system nawadniania ogrodu, który będzie pozwalał na efektywne podlewanie roślin, a przy okazji będzie przyjazny środowisku.

    Czytaj więcej
  • Rekuperacja - efektywny sposób na ogrzewanie i chłodzenie budynku

    Rekuperacja - efektywny sposób na ogrzewanie i chłodzenie budynku

    Rekuperacja, określana także jako wentylacja mechaniczna, pozwala na efektywną wymianę powietrza w budynku, a także zmniejszenie strat ciepła. Wymiana powietrza na odpowiednim poziomie zapewnia nie tylko utrzymanie komfortu cieplnego, ale także czystsze powietrze, którym oddychają osoby znajdujące się w takim budynku. Rekuperacja z powodzeniem może być stosowana zarówno w budynkach mieszkalnych, jak również przeznaczonych do użytku publicznego.

    Czytaj więcej
  • Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy ogrzewanie podłogowe wodne - zalety i wady

    Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy ogrzewanie podłogowe wodne - zalety i wady

    Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane zarówno w budynkach wolnostojących, jak również zabudowie wielorodzinnej. W zależności od zaawansowania prac budowlanych, jak i zabudowy - stosuje się ogrzewanie podłogowe elektryczne lub wodne. Dzisiaj przyjrzymy się zaletom oraz wadom obu rozwiązań.

    Czytaj więcej
  • Jak dbać o instalację centralnego ogrzewania?

    Jak dbać o instalację centralnego ogrzewania?

    Wbrew pozorom instalacja CO wymaga serwisowania i odpowiednich zabezpieczeń, nie tylko w sferze kotłów, pomp czy rozdzielaczy, ale także wymienników ciepła czy rur. By ograniczyć możliwość pojawiania się usterek, a także zachować efektywność jaką posiada centralne ogrzewanie, warto zadbać o tę parę elementów.

    Czytaj więcej
  • Jaka rura do pieca kondensacyjnego?

    Jaka rura do pieca kondensacyjnego?

    Właściwe odprowadzenie spalin jest niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku kotłów, które prócz spalin wytwarzają tzw. skropliny. System powietrzno-spalinowy musi mieć nie tylko odpowiednią długość, ale także średnicę oraz być wykonany z materiałów odpornych na czynniki chemiczne o podwyższonym pH. Jak dobrać rury do kotła kondensacyjnego, by instalacja była bezpieczna i efektywna? O tym w poniższym artykule.

    Czytaj więcej
  • Montaż i dobór wanny - o czym należy pamiętać?

    Montaż i dobór wanny - o czym należy pamiętać?

    Wanna to idealne rozwiązanie dla osób, które z kąpieli chcą czerpać jak najwięcej przyjemności. Nowoczesne projekty łazienek z wanną czynią z niej nie tylko element użytkowy, ale również ozdobny. Zatem jak dobrać wannę i na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego wariantu?

    Czytaj więcej
  • Montaż i dobór kabiny prysznicowej - o czym należy pamiętać?

    Montaż i dobór kabiny prysznicowej - o czym należy pamiętać?

    Prawidłowy montaż to spokój na lata - wie o tym każdy monter. Z racji prostoty instalacji zarówno wanny, jak i prysznica, należy tylko przestrzegać zasad dotyczących montażu i zadbać o skrupulatność wykonania pracy.

    Czytaj więcej
  • Co wybrać - wannę czy prysznic? Wady i zalety

    Co wybrać - wannę czy prysznic? Wady i zalety

    Wanna czy prysznic - z tym dylematem spotkało się wiele osób (w tym hydraulików i budowlańców), którzy podejmowali się wykonania lub remontu łazienki. Oba rozwiązania mają mają swoich zwolenników i przeciwników, jednak co zrobić, gdy sami nie jesteśmy przekonani, które rozwiązanie okaże się najlepsze? Postaramy się pomóc w podjęciu decyzji.

    Czytaj więcej
  • CONTROLS Plus – program dla Instalatorów

    CONTROLS Plus – program dla Instalatorów

    Przypomnijmy, czym jest aplikacja CONTROLS Plus. To bezpłatne narzędzie, które pozwala szybko zdobyć najważniejsze informacje na temat systemów ogrzewania SALUS Controls i ENGO Controls. Można w niej znaleźć: informacje o produktach, konfigurator urządzeń, szkolenia, aktualności. 

    Czytaj więcej
  • Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła?

    Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła?

    Z każdym rokiem popularność pomp ciepła wzrasta. Technologia ta swoje uznanie zyskuje dzięki całej liście korzyści, od redukcji kosztów ogrzewania nawet o 70%, po czynniki ekologiczne takie jak zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. Jeżeli więc inwestor decyduje się na pompę ciepła, pierwszym krokiem jest określenie rodzaju dolnego źródła: grunt, powietrze czy woda. Obecnie ze względu na najniższe koszty inwestycji oraz najłatwiejszy montaż, najczęstszym wyborem są pompy typu powietrze-woda. Dobór odpowiedniej mocy jest jednak nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku pomp gruntowych.

    Czytaj więcej
  • Pompy ciepła - Najczęściej zadawane pytania

    Pompy ciepła - Najczęściej zadawane pytania

    Czy rozważasz instalację pompy ciepła, ale masz jeszcze wiele pytań? Nasz najnowszy wpis blogowy odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące pomp ciepła. Dowiesz się, jakie systemy ogrzewania najlepiej współpracują z tymi urządzeniami, poznasz kluczowe komponenty pompy ciepła oraz zrozumiesz, co oznaczają współczynniki COP i SCOP.

    Czytaj więcej
  • Rozdzielacze do podłogówki - rola w układzie ogrzewania podłogowego

    Rozdzielacze do podłogówki - rola w układzie ogrzewania podłogowego

    Instalacja ogrzewania podłogowego składa się z wielu elementów, z których najważniejszym jest rozdzielacz do podłogówki. W zależności od złożoności instalacji, może on posiadać wiele sekcji i obsługiwać nawet kilkanaście obwodów, które dzięki niemu mogą pracować równomiernie i bez zakłóceń.

    Czytaj więcej
  • Jakie zawory do grzejników domowych wybrać?

    Jakie zawory do grzejników domowych wybrać?

    Dobór właściwego zaworu do grzejnika, umożliwia nam kontrolowanie przepływu wody w kaloryferze. Dostępne na rynku różne warianty, pozwalają nam na prostą regulację temperatury, jak również w pełni zautomatyzowany proces. Jak dobrać odpowiednie zawory do grzejników? Podpowiadamy.

    Czytaj więcej
  • Montaż paneli fotowoltaicznych - co warto wiedzieć?

    Montaż paneli fotowoltaicznych - co warto wiedzieć?

    Odnawialne źródła energii (OZE) z każdym rokiem zyskują na popularności. Instalacja fotowoltaiczna dzięki dofinansowaniom, są coraz częstszym widokiem na dachach domów, a także zakładów przemysłowych czy biurowców. Ważne jest, by jej działanie było efektywne, a to w głównej mierze zależy od tego, czy został poprawnie wykonany montaż paneli fotowoltaicznych.

    Czytaj więcej
  • Bojler elektryczny do wody z pompą ciepła - jak zmniejszyć rachunki za prąd

    Bojler elektryczny do wody z pompą ciepła - jak zmniejszyć rachunki za prąd

    Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej może generować niemałe koszty. W budynkach w których zużycie c.w.u. jest stosunkowo wysokie, warto poszukać rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie rachunków. Jednym z nich jest potencjał synergiczny, jaki tworzy bojler elektryczny energooszczędny oraz pompa ciepła. Choć jest to połączenie nietypowe - to daje wymierny efekt w postaci obniżenia opłat za ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.

    Czytaj więcej
  • Jaka pompa ciepła do domu jednorodzinnego?

    Jaka pompa ciepła do domu jednorodzinnego?

    Pompa ciepła to nowoczesna forma ogrzewania i chłodzenia budynków, przy użyciu odnawialnego źródła energii. Umożliwia także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, co sprawia że skutecznie zastępuje takie urządzenia jak kotły, służące do zasilania instalacji c.o. i c.w.u., czy bojlery pozwalające na ogrzanie wody zasilającej baterie w łazience i kuchni.

    Czytaj więcej
  • Co powinno znaleźć się w domowej kotłowni?

    Co powinno znaleźć się w domowej kotłowni?

    Kotłownia to zdecydowanie jedno z ważniejszych miejsc w domu. Wykorzystując ogrzewanie gazowe, olejowe lub na paliwa stałe - staje się ona niekiedy obowiązkowym elementem, a w niektórych przypadkach może wymagać nawet osobnego budynku. Jak sprawić, by kotłownia w domu była właściwie przystosowana do potrzeb i wymagań przepisów? Podpowiadamy.

    Czytaj więcej