Z naszego artykułu dowiesz się:
Wzrost ciśnienia w instalacji wodnej - przyczyny i zapobieganie

Znajomość problemów, które mogą pojawić się w systemie z zamontowanym regulatorem ciśnienia wody, oraz sposobów ich wykrywania i rozwiązywania to istotne aspekty świadomej kontroli ciśnienia w instalacjach wodnych. Wzrost ciśnienia w instalacji mimo prawidłowego ustawienia regulatora to jedno z najczęstszych zjawisk, z którymi może zmagać się Instalator. Poznaj dwie, możliwe przyczyny tego problemu i sposoby na ich rozwiązanie.  

Wzrost ciśnienia w instalacji mimo prawidłowego ustawienia regulatora automatycznie nasuwa na myśl, że jest to awaria urządzenia. Jednak wieloletnie doświadczenie firmy Caleffi wskazuje, że uszkodzenia regulatorów są bardzo rzadkie i występują jedynie w specyficznych warunkach, takich jak uderzenia hydrauliczne.

Jaka jest przyczyna wzrostu ciśnienia w instalacjach wodnych?

Wśród najczęstszych przyczyn nieprawidłowego wzrostu ciśnienia w instalacji wodnej pomimo prawidłowo ustawionego regulatora wyróżnia się zanieczyszczenie regulatora lub montaż regulatora na zasilaniu zasobnika ciepłej wody użytkowej.

Zanieczyszczenie regulatora

Aby zrozumieć, dlaczego stanowi to problem, należy znać sposób działania regulatora. Poniżej przedstawiono dwa stany jego pracy. Rysunek 1 ilustruje regulator podczas poboru wody z instalacji. W takim przypadku element regulacyjny jest otwarty (oznaczony czerwonym okręgiem), a stopień otwarcia zależy od ilości pobieranej wody. Warto również zwrócić uwagę na manometr, który wskazuje niższe ciśnienie niż to ustawione na regulatorze, co wynika z wewnętrznych strat przepływu.

Rysunek 2 przedstawia sytuację, w której instalacja nie jest używana, czyli nie ma poboru wody. Element regulacyjny jest zamknięty. Ciśnienie wody po stronie sieci wodociągowej jest wyższe, natomiast w instalacji wewnętrznej – niższe. W układzie nie dochodzi do wyrównania ciśnienia, ponieważ woda z sieci nie przedostaje się do instalacji wewnętrznej dzięki uszczelnieniu zastosowanemu w elemencie regulacyjnym.

Co się stanie, jeśli uszczelnienie zostanie zanieczyszczone?

W takim przypadku może dojść do przecieku. Zgodnie z zasadą naczyń połączonych, ciśnienie dąży do wyrównania przed i za regulatorem, co sprawia, że urządzenie nie będzie utrzymywać zadanego ciśnienia.

Jak rozwiązać ten problem?

Najprostszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest usunięcie zanieczyszczeń z regulatora. W przypadku regulatorów ciśnienia serii 535 (widocznych na rysunkach) jest to bardzo prosta procedura, ponieważ wkład regulatora stanowi jeden element, który można łatwo wykręcić kluczem. Po oczyszczeniu, wkład należy ponownie zamontować. Nie ma potrzeby ponownej kalibracji, ciśnienie zostanie utrzymane zgodnie z ustawieniami na regulatorze. W przypadku regulatorów serii 533 procedura jest podobna, ale wymaga ponownej regulacji ciśnienia.

Montaż regulatora ciśnienia wody na zasilaniu zasobnika c.w.u.

Drugi przypadek nieprawidłowego wzrostu ciśnienia występuje, gdy regulator ciśnienia wody jest zamontowany na zasilaniu zasobnika ciepłej wody użytkowej. Taki montaż często spotykany jest tam, gdzie w instalacji zimnej wody użytkowej brakuje naczynia przeponowego. Brak tego kluczowego elementu powoduje okresowe zadziałanie zaworu bezpieczeństwa, co wynika ze wzrostu ciśnienia w zasobniku podczas podgrzewania wody. Taka sytuacja jest często błędnie interpretowana jako nadmierne ciśnienie pochodzące z sieci wodociągowej, a nie z zasobnika, co prowadzi do montażu regulatora ciśnienia na przyłączu zasobnika (co może być uzasadnione tylko w pewnych, wyjątkowych przypadkach).

Gdzie pojawia się problem w takim układzie?

Spójrzmy ponownie na Rysunek 2. Gdy instalacja nie pobiera wody, element regulacyjny pozostaje zamknięty. Podczas podgrzewania wody, ciśnienie rośnie po stronie instalacji wewnętrznej (ponieważ brakuje elementu, który mógłby przejąć jego nadmiar – naczynia przeponowego). To podwyższone ciśnienie jest wskazywane przez manometr i błędnie interpretowane jako problem z działaniem regulatora. Taka sytuacja występuje nawet w przypadku zastosowania zaworu zwrotnego między regulatorem a zasobnikiem (nawet niewielka nieszczelność zaworu zwrotnego może prowadzić do wyrównania ciśnienia po obu jego stronach).

Jak rozwiązać ten problem?

Rozwiązaniem tego problemu jest montaż odpowiedniego naczynia przeponowego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z działem technicznym firmy Caleffi, którego celem jest diagnoza i rozwiązywanie problemów w instalacjach. Należy pamiętać, że wymiana produktu na nowy nie stanowi rzeczywistego rozwiązania problemu, lecz jedynie obejście problemu.

Artykuł przygotowany we współpracy z marką Caleffi.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane
Potwierdzam, że zapoznałem się z Polityką prywatności.