Pompa do deszczówki - ekologia i ekonomia
Niski poziom wód gruntowych czy bezdeszczowe okresy sprawiają, że woda momentami może stawać się trudno dostępna, a jej wykorzystanie jest jasno regulowane przez przepisy. Rozwiązaniem na problem związany z wodą jest deszczówka. By ją zebrać, potrzebny jest specjalny zbiornik, który może być umiejscowiony nad lub pod ziemią. By wydobyć z niego wodę, potrzebna jest pompa wody do deszczówki lub stworzona w formie pompy i zbiornika wstępnego - centrala deszczowa. Drugie rozwiązanie pozwala na wykorzystywanie wody zarówno deszczowej jak i wodociągowej. Kiedy poziom deszczówki w zbiorniku jest zbyt niski, urządzenie będzie pobierać wodę z wodociągu - jeśli urządzenie jest w trybie automatycznym.
Wykorzystanie deszczówki wpływa nie tylko przyjaźnie na środowisko naturalne, ale także generuje niższe koszty za zużycie wody. W okresie letnim, gdy zdarza się, że woda może być używana tylko do celów użytkowych, deszczówka pozwala na podlewanie ogródka, bez obaw o nadmierne zużycie wody. Wykorzystując pompy do deszczówki, jak również centrale deszczowe można zatroszczyć się o środowisko (nie powodując wzrostu zużycia wody wodociągowej), jak również zadbać o lepszą kondycję finansów.
Jaka pompa do deszczówki będzie odpowiednia?
Dobierając pompę do deszczówki, należy w szczególności zwrócić uwagę na możliwość tłoczenia wody pod odpowiednim ciśnieniem. Jest to ważne, ponieważ w przypadku prac ogrodowych, ma ono najważniejsze znaczenie - zwłaszcza w przypadku urządzeń wykorzystujących wodę i wymagających właściwego ciśnienia do sprawnej pracy.
Drugą kwestią jest wysokość podnoszenia cieczy. Im głębiej znajduje się nasz zbiornik, tym ciśnienie będzie niższe. Dla zachowania optymalnych warunków pracy, zbiorniki na deszczówkę nie powinien znajdować się zbyt głęboko, a lustro wody najlepiej (w przypadku pomp samozasysających) nie było poniżej 8 metrów głębokości.
Ważne by pompy posiadały także zabezpieczenie przed tzw. suchobiegiem. Woda deszczowa dostarczana jest tylko w momencie opadów, co oznacza że w przypadku długotrwałego ich braku i eksploatacji cieczy ze zbiornika, może zostać on nagle opróżniony. Zabezpieczenie przed pracą na sucho chroni pompę i jej newralgiczne elementy, które mogłyby zostać uszkodzone.
Moc pompy powinna zostać dobrana do możliwości przepustowych zbiornika. Zbyt mocna pompa względem pojemności zbiornika na deszczówkę, będzie powodować częste załączanie, co wpłynie na koszty jej eksploatacji. Dobrą praktyką jest pozostawienie niewielkiego zapasu, aby pompa nawet podczas największej aktywności, nie zbliżała się do maksymalnej wartości przepustowości zbiornika.
Pompy do deszczówki w ofercie hurtowni Hap
Naszym Klientom oferujemy dostęp do wysokiej jakości pomp i centrali deszczowych, które pozwolą na efektywne dostarczanie wody do celów użytkowych i prac ogrodniczych.
Jeśli poszukujemy centrali do deszczówki bez zbiornika wstępnego - dobrym wyborem będzie centrala deszczowa Wilo posiadająca wydajność do 5500 l/h i możliwość podnoszenia z maksymalnej głębokości 8 metrów. Dodatkowo wyposażona jest w obudowę akustyczną, która skutecznie ogranicza hałas związany z jej pracą.
W przypadku centrali deszczowej ze zbiornikiem, możemy zdecydować się na Wilo-RainSystem AF, która wyposażona jest w możliwość pobierania wody zarówno ze zbiornika na deszczówkę, jak i wodociągów. Pojemność zbiornika wstępnego to aż 400 litrów, co pozwala na komfortowe użytkowanie deszczówki zarówno do celów domowych, jak i prac w ogrodzie.
Centrale deszczowe Wilo znane są z wysokiej jakości wykonania i efektywnej pracy. Automatyczna pompa do deszczówki to rozwiązanie wielu problemów z wodą w okresie letnim, ale także poza nim. Wykorzystując wodę deszczową wykorzystamy wodę dostępną w naturze, zmniejszymy zużycie cieczy z wodociągu, czyli jednocześnie zadbamy o ekologię i rachunki.