Kotły na paliwa stałe - rodzaje i zastosowanie
Decydując się na montaż kotła w swoim domu, powinieneś rozważyć dostępne na rynku warianty. Oto rodzaje kotłów na paliwa stałe:
Rodzaje kotłów na paliwo stałe
Kotły na pellet uchodzą za najbardziej ekologiczne kotły na paliwo stałe. Wynika to z faktu, że podczas spalania się pelletu (a jest to odnawialne źródło energii), nie powstaje dodatkowa ilość CO2, a dym zawiera niewielkie ilości substancji smolistych. Jest to paliwo powstające m.in. z drewna, trocin czy słomy, które prasowane pod odpowiednim ciśnieniem.
Kotły węglowe mogą występować w dwóch formach: na węgiel-ekogroszek i gruby węgiel. W przypadku ekogroszku jest to stosunkowo ekologiczny rodzaj paliwa, ponieważ musi on posiadać dostatecznie niskie stężenie siarki, co sprawia, że do atmosfery dostaje się mniej zanieczyszczeń. Ekogroszek stosuje się, gdy jest to piec na paliwo stałe z podajnikiem. Z kolei gruby węgiel używany jest do kotłów zasypowych. Podobnie jak ekogroszek, musi spełniać odpowiednie normy, by mógł być wykorzystywany jako paliwo do ogrzewania budynku.
Możesz spotkać także kocioł na paliwa stałe, który posiada możliwość spalania dwóch rodzajów opału. W przypadku takich urządzeń, jeden rodzaj paliwa będzie głównym, co oznacza, że w jego przypadku bez problemu powinno udać się osiągnąć deklarowaną sprawność. Paliwo zastępcze będzie mniej wydajne, ale w przypadku braku priorytetowego - pozwala na nieprzerwane ogrzewanie budynku.
Zastosowanie kotłów na paliwo stałe
Oprócz wiadomej funkcji, piec na paliwo stałe może także podgrzewać ciepłą wodę użytkową. W ten sposób eliminuje się potrzebę zakupu dodatkowego urządzenia grzewczego, do wytwarzania c.w.u. Kotły posiadają “Tryb Lato”, który poza okresem grzewczym umożliwia zapewnienie c.w.u., bez konieczności generowania zwiększonego spalania, jak podczas ogrzewania wody do c.o.
Urządzenie może współpracować również z innym, a wspólnie mają zapewnić odpowiedni poziom ciepła w budynku. Może to być np. pompa ciepła z kotłem na paliwo stałe.
Kotły na paliwa stałe pozwalają na uzyskanie niezależności w kwestii ogrzewania wody znajdującej się w instalacji c.o. W przypadku np. awarii sieci gazowej lub elektrycznej, mając kocioł zasilany jednym z tych źródeł energii, tracisz możliwość ogrzania budynku. Z kolei w takiej sytuacji, kotły na paliwo stałe pozwolą Ci utrzymać odpowiednią temperaturę, bez względu na problemy z przyłączami.
Decydując się na kocioł na paliwo stałe, dobrze jest wybrać wariant z podajnikiem. W ten sposób nie będziesz zobligowany do odwiedzania kotłowni nawet kilkukrotnie w ciągu jednego dnia. Uzupełniony zbiornik na paliwo będzie źródłem dla podajnika w kotle, który to zgodnie z tym jak zostanie zaprogramowany, będzie dawkował opał z odpowiednią częstotliwością i gramaturą. Pełny zbiornik może pozwolić Ci nie martwić się jego zasileniem, nawet przez kilka dni.
W przypadku kotła na paliwa stałe trzeba pamiętać, że będzie potrzebna przestrzeń na tzw. kotłownię. Na szczęście nowoczesne kotły nie są już tak duże jak kiedyś, dlatego o ile nie planujesz przechowywać tam opału, kotłownia nie musi być dużym pomieszczeniem. Konkretny kocioł warto uwzględnić już na etapie projektu budynku, ponieważ pozwoli to na wydzielenie optymalnej ilości miejsca na pokój, w którym będzie się znajdować.
Wybór pieca na paliwo stałe to świetne rozwiązanie dla domów wolnostojących, znajdujących się poza zasięgiem przyłączy oraz w miejscowościach, gdzie intensywna zima potrafi uszkodzić np. trakcje energetyczną.
Klasy kotłów na paliwo stałe
Według współczesnej klasyfikacji kotły dzieli się na 3 klasy, a są to: Klasa 5, Klasa 4, Klasa 3 i Kotły bezklasowe. Podział ten wynika z wprowadzonej w 2012 r. normy PN-EN 303- 5:2012, która jasno określa wymagania dotyczące sprawności i emisji zanieczyszczeń przez kotły na paliwa stałe.
Klasy przyznawane są na podstawie sprawności, jaką osiąga konkretny kocioł. Co istotne, tylko kocioł na paliwo stałe 5 klasy może być sprzedawany na Polskim rynku. By to osiągnąć, musi posiadać sprawność na poziomie minimum 92% oraz obniżoną do minimum emisję szkodliwych substancji, która dla poszczególnych klas wynosi odpowiednio:
- klasa 5 - do 60 mg/m3
- klasa 4 - od 61 do 75 mg/m3
- klasa 3 - od 76 do 125 mg/m3
Spełnienie rygorystycznych norm sprawiło, że z Polskiego rynku zniknęło wiele kotłów, które nie kwalifikowały się do sprzedaży. W ten sposób w sprzedaży pozostały tylko kotły na paliwo stałe, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania i zaawansowania technologicznego. W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór kotłów 5 klasy, które zasilane są węglem oraz pelletem.
Cena i opinie o kotłach na paliwo stałe
Kocioł na paliwo stałe 5 klasy to solidne i ekologiczne urządzenie. Ceny nowych kotłów 5 klasy zaczynają się od ok. 6-7 tys. złotych. Trzeba wziąć pod uwagę, że są to urządzenia spełniające rygorystyczne normy i zapewniające użytkownikowi długoletnią, bezproblemową eksploatację - stąd cena.
Kotły na paliwa stałe cieszą się popularnością, a odpowiednio przeprowadzona kalibracja przez serwisanta i stosowanie się do wytycznych z instrukcji, sprawia że piec działa efektywnie i osiąga wysoką sprawność.
Dużym atutem jest możliwość doboru odpowiedniego paliwa. W związku z tym, można przebierać w ofertach różnych producentów, by znaleźć np. węgiel-ekogroszek, który będzie się świetnie sprawdzał w ogrzewaniu budynku w okresie zimowym, a inny w letnim (np. mniej kaloryczny).
Szereg dostępnych kotłów na paliwo stałe, znajdziesz w naszej ofercie